Cvičení pilates

Cvičení pilates se řídí šesti jednoduchými principy. Jejich zvládnutí je klíčové pro co nejlepší výsledky cvičení pilates. Z počátku jde o zdánlivě jednoduchý pohyb horní nebo dolní končetinou, hlavou, trupem. Jednoduchost je však skutečně zdánlivá. K tomu, abychom došli k přesnému pohybu, vyžaduje námahu, velké soustředění a vytrvalost. Začínáme tedy od nejjednodušších cviků a pokračujeme až k těm nejsložitějším. Když nebudeme přeskakovat, existuje menší pravděpodobnost, že se objeví problém.

Cvičení pilates - principy

Zde jsou popsané jednotlivé principy cvičení pilates.

Princip soustředění

Důležité je věnovat pozornost každému cviku pilates. Naučit se pohyb vnímat.

Princip kontroly

Po čase jsou svaly pod taktikou mysli, která je nutí pracovat co nejefektivněji. Tělesná a duševní zdatnost je výsledkem neustálé výměny informací mezi mozkem a tělem.

Důležité je se soustředit při cviku na to, co děláte - uklidněte svou mysl, nechte ji naslouchat vlastnímu tělu a vnímejte každý podnět. Soustřeďte se na každý pohyb, aby byla duševní i tělesná stránka v souladu a Vaše pohyby tvořily vyváženou kontrolovanou a plynulou sekvenci, kdy jeden pohyb ladně přechází v další.

Princip dýchání

Při cvičení pilates se pravidelným dýcháním objem plic zvětšuje a při výdechu se zmenšuje. Tento mechanismus je primárně zabezpečovaný pohybem bránice a sekundárně pohyby hrudního koše a dalších dýchacích svalů.

Především se naučte správně dýchat. Správné dýchání okysličuje krev a podporuje cirkulaci. Členěná technika dýchání je v metodě pilates účinnou pomůckou, která zdokonalí a ulehčí každý pohyb.

Nikdy v žádném případě byste neměli přerušovaně dýchat. Když vzrůstá náročnost, můžete se přistihnout při tom, jak zadržujete dech.

Také tu platí všeobecné pravidlo: nadechneme se, když se připravujeme na pohyb a vydýchneme, když ho vykonáme, zejména během náročnějších partií.

Dýchejte vždy zhluboka, vdechujte nosem a vydechujte ústy.

Princip přesnosti

Přesnost má schopnost změnit výsledky každého pohybu z povrchních na intenzivní. Soustřeďte se nejen na to, abyste dokončily pohyb, ale také na to, abyste ho udělali co nejdokonalejším.

Využívejte přesnost ve všech částích cvičebního programu. Vašemu tělu to určitě prospěje.

Princip plynulosti

Cvičení pilates se od ostatních cvičebních programů liší právě principem plynulosti. Pohyb je od přírody plynulý, v každodenním životě se střetáváme s pohyby, které jsou vzájemně propojené a nikdy osamostatněné či izolované jeden od druhého. V cvičebním programu se soustřeďte na plynulost jednotlivých pohybů, ale také na vzájemnou návaznost cvičení.

V případě, že budete program vykonávat tímto způsobem, cvičení vám přinese rovnováhu kontrolu a koordinaci, tím připraví tělo na nelehké podmínky každodenního života.

Princip centrum (Powerhouse)

Všechny pohyby vycházející ze silného centrálního jádra – z oblasti mezi spodním žeberním obloukem a spojovací linií pánevních kostí. Příčně břišní svaly zde tvoří „silovou pleteň“, jíž Pilates říká také „powerhouse“.

Při chybném držení těla nebo při potížích se zády je centrum těla oslabeno. Prvním cílem Pilatesových cvičení je toto centrum posílit svalovým cvičením se záměrem dosáhnout plynulých pohybů bez námahy a podpořit správné držení těla.

Vyberte si lokalitu

Chcete-li si dopřát kurzy pilates s kvalifikovaným trenérem nebo chcete prostor pro vlastní cvičení, pak si vyberte nejbližší fitness centrum nebo studio.

2011-2019 CvikyPilates.cz, Poradí i Bezvarady.eu.| Mapa stránek | poradna online Hledáte online kosmetiku? Vyzkoušejte |

| Hledáte fitko jen pro ženy ? Tinnitus Treatment

HairLoss Tips

Acne

How to get loan?

Acne